3 powody, dlaczego wszyscy jesteśmy Pompkami
Pewnie zastanawiasz się, co to za pomysł, że wszyscy jesteśmy Pompkami? Co to znaczy, że pompujemy? I jak pompujemy? Według definicji PWN pompowanie oznacza czynność przesuwania/ wtłaczania cieczy lub gazu za pomocą pompy i rur. Czyli czysto mechaniczne działanie. Jeśli jednak przełożymy to na język życia codziennego, okazuje się, że pompowanie towarzyszy nam w każdej chwili, nawet kiedy nie jesteśmy tego świadomi.
Zacznijmy od początku
Siebie nazywam Pompką od nazwy schorzenia, na które choruję (choroba Pompego). Poza tym cały czas mam przy sobie jedną pompkę – respirator, który pompuje powietrze do moich płuc. Sporo tych pompek w moim życiu i w pewnym momencie zaczęłam zastanawiać się, jaka w tym może być metafora, jaka symbolika, podświadomie czułam bowiem, że jakaś jest. Odnalazłam ją w życiu i działaniu jako coś łączącego Ciebie i mnie, wszystkich ludzi. Uważam, że wszyscy pompujemy i jesteśmy Pompkami z krwi i kości.
3 powody, dlaczego wszyscy jesteśmy Pompkami
1. Wyrażanie naszego nastroju
Kiedy jesteśmy zadowoleni, odczuwamy radość, energia życiowa przepływa przez nas niezachwianie. Czujemy się wypoczęci, napompowani – rozpiera nas chęć do działania. Z kolei gdy nie mamy humoru, jesteśmy smutni albo czujemy się zmęczeni, określamy to mianem wypompowania – jesteśmy wypompowani. Dobrze znasz to uczucie, prawda?
2. Praca naszego organizmu
Wszystkie narządy znajdujące się wewnątrz naszego ciała nieustannie pracują. Tłoczą gazy i płyny, żebyśmy mogli prawidłowo funkcjonować i jak najdłużej cieszyć się życiem. Serce w ciągu 1 minuty pompuje 5-6 litrów krwi. Oznacza to, że każdego dnia przepompowuje nam jej ponad 7 tysięcy litrów. Płuca dorosłego człowieka mogą zmieścić do ok. 5 litrów powietrza. Wykonujemy od 16 do 24 oddechów na minutę. Wdech-wydech. Wdech-wydech. Dokładnie zasada pompowania.
3. Spełnianie naszych marzeń
Kiedy dążymy do realizacji celu, który sobie wyznaczyliśmy wkładamy w to dużo pracy i wysiłku. Podejmujmy wiele prób. Odnosimy sukcesy i porażki. Niejednokrotnie mamy wrażenie, że ciśniemy pod wielką górę. Czyli po prostu pompujemy.
Przykładów można podać wiele w różnych dziedzinach życia. Chodzi o to, że pompowanie jest stale obecne w naszej codzienności, nawet jeśli do końca nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wszyscy jesteśmy Pompkami i wszyscy w pewien sposób pompujemy.
Stąd nazwa mojego bloga: Pompka Pompuje. To jest coś, co łączy osoby niepełnosprawne i sprawne, i dlatego na blogu poruszam tematy, które mogą być bolączkami jednych i drugich. Wszyscy mamy (wbrew pozorom często podobne) mentalne bariery. Ja pomagam je przełamywać i dążyć do spełniania marzeń.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu powyższej listy poczułaś/-eś się Pompką i jednocześnie zintegrowaną częścią tego bloga. Wyciągnij rękę i… 3-2-1 POMPUJEMY!
Jeśli masz własną definicję pompowania albo kolejny dowód na to, że wszyscy jesteśmy Pompkami – napisz, proszę, w komentarzach poniżej.
NAJNOWSZE KOMENTARZE