Jak i po co określić swoje dlaczego

Znasz to uczucie, gdy niespełnione marzenie odkładasz na później? Wyznaczasz sobie cel, zaczynasz jego realizację i… tracisz zapał po drodze? Dzieje się tak dlatego, że samo wyznaczenie zadania do wykonania i działanie nie wystarczy. W tym artykule pokażę Ci, co zrobić, aby skutecznie dążyć do realizacji celu i utrzymać motywację na wysokim poziomie. 

Wiele źródeł podaje, że samo wyznaczenie priorytetu i celu to za mało, że również przygotowanie planu realizacji nie wystarczy, ponieważ najważniejsze jest działanie. Ja osobiście uważam, że działanie to także nie wszystko. W pewnym momencie, wśród codziennych trudności, motywacja może osłabnąć
i po prostu się odechciewa. Nie czarujmy się – dążenie do celu i spełnianie marzeń zazwyczaj nie jest sielanką.

„Zbyt wielu ludzi koncentruje się wyłącznie na działaniu, co powoduje, że są oni zaślepieni
i zabiegani. Kiedy określamy swoje cele, zadania i wizję, i w oparciu o nie podejmujemy działania, nie tylko rozświetla to nasze dusze od środka, przyciągając innych, ale również nasze działania stają się dla nas przyjemnością i zabawą, tak jak praca wykonywana z zamiłowania” /Ron Williams/

Silny bodziec

Często potrzeba silniejszego bodźca, który podtrzyma Twoją determinację, wzmocni wytrwałość
w działaniu, czyli dążeniu do celu i sprawi, że będzie to dla Ciebie przyjemnością. Takim bodźcem może być określenie swojego mocnego, konkretnego powodu, dla którego coś robisz i chcesz „to coś” osiągnąć”. O wiele łatwiej się walczy, kiedy nie traci się z oczu nagrody, którą można otrzymać. Tym bardziej, jeśli to jest wymarzona nagroda.

Dziś potrafię określić swoje „dlaczego”. Weszło mi to w krew do tego stopnia, że przy każdej rzeczy, której się podejmuję zadaję sobie pytanie „po co” i szczegółowo na nie odpowiadam. Dzięki temu nie mam wątpliwości, dlaczego prowadzę bloga i spędzam tyle czasu na pisaniu artykułów, po co codziennie rano zaczynam pracę, po co ćwiczę (nawet jeśli nie mam ochoty i siły), dlaczego chcę budować i utrzymywać dane relacje, itp., itd. Dzięki szczeremu odpowiadaniu sobie na pytanie „dlaczego”, dobrze wiem, dlaczego do czegoś dążę i paradoksalnie wiem również, dlaczego się czegoś nie podejmuję. To skutecznie działa w obydwie strony.

Jak określić swoje „dlaczego”

Weź kartkę lub otwórz dokument w Wordzie i zastanów się nad swoim mocnym „dlaczego”. Niezbędne będzie tutaj zapisanie sobie szczerych i dość szczegółowych odpowiedzi na poniższe pytania:

Dlaczego chcę daną rzecz zrobić?
Co mi to da, że ją zrobię?
Jaką moją potrzebę to zaspokoi?
Jaką pozytywną zmianę dla mnie przyniesie?
Dokąd chcę, aby moje działania mnie zaprowadziły?
Co chcę osiągnąć dzięki temu?

To przykładowe pytania. Możesz dopisać swoje, które będą dla Ciebie pomocne. Odpowiedzi na nie będą Twoim „dlaczego”, czyli motorem napędzającym Twój sukces. Wracaj do tego w chwilach zwątpienia – po motywację. Mocne argumenty pomogą Ci przetrwać trudniejsze momenty oraz zmobilizują Cię, aby osiągnąć to, czego pragniesz.

A Ty znasz dobrze swoje „dlaczego”? Podziel się, proszę, w komentarzu poniżej.

Przeczytaj również

Dlaczego pompka pompuje?

2015-11-06 19:42:09
pompka

18

Od głupiej żaby do poetki

2017-11-13 16:45:53
pompka

8


10 thoughts on “Jak i po co określić swoje dlaczego

 1. Pamiętam, że kiedy czytałam książkę „Zaczynaj od dlaczego”, to zupełnie zaburzyła ona moje spojrzenie na sukces, rozwój i biznes. To pytanie jest szalenie ważne i warto je sobie zadawać. Pokazuje ono głębię naszej motywacji.

  1. Tak. Konkretna odpowiedź na pytanie „dlaczego” jest kierunkowskazem i nie pozwala zagubić się w drodze do realizacji celu.

 2. Mnie chyba najbardziej motywują moje ostatnio spełniane marzenia 🙂 Nadal kiedy sobie przypomnę to uczucie, kiedy to, co wydawało mi się tylko mrzonką, nagle stawało się rzeczywistością, to mam ochotę skakać do sufitu 🙂 To pytanie jest bardzo ważne. Ja mam swój blogowy zeszyt ze wszystkimi sprawami, związanymi z blogiem i na samym początku jest właśnie cele. Napisałam je przed założeniem go i wracam w chwilach zwątpienia. Chyba muszę to rozpisać, jeśli chodzi o dobrą figurę, bo na tym polu ciągle się wykładam.

  1. Spełnione marzenia pokazują nam, że można, że warto i wzmacniają wiarę w realizację kolejnych. Brawo Ty! 🙂 Rozpisanie „dlaczego” ułatwi zobrazowanie efektu, który chcesz osiągnąć i utrzymanie zapału w staraniach na tym „polu”. Trzymam kciuki!

  1. Szczególnie dla nas samych „dlaczego” jest najważniejsze, ponieważ od tego się wszystko zaczyna. Pozdrawiam 🙂

 3. To ja powiem o samym zapisywaniu. Aby myśl stała się działaniem powinna być zapisana, bo myśl jest impulsem i przelanie jej na papier ją urzeczywistnia. Word nic nie zmieni 🙂

  1. Tak, zapisywanie jest bardzo Ważne. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo, bagatelizujemy. Tymczasem zapisywanie mam moc sprawczą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *