Od pisania do wydania – mój przepis
Jeżeli książka wysokiego lotu nie natrafi na czytelnika wysokiego lotu – zawiśnie w powietrzu, chybi. Gotowość, aktywność, wysiłek twórczy potrzebne są na obu krańcach tego połączenia.
Ryszard Kapuściński
“To się tylko tak łatwo mówi, że napiszę i wydam. To przecież absurd w ten sposób myśleć. To wcale nie jest takie proste.”
Wiem, że te oraz wiele innych obaw krąży po głowach osób, które marzą o pisaniu i publikowaniu na poważnie. Wiem też, że na każdy cel, który z początkowej perspektywy wygląda ogromnie i trudno, można znaleźć sposób. Wydałam cztery tomiki poezji, a teraz zaczęłam pisać książkę. Poezja i proza różnią się od siebie, lecz ogólne zasady wydawania rządzą się podobnymi prawami.
Zatem pytanie brzmi: „Jak wydać książkę?”, czyli inaczej: “Jak zjeść słonia?” Podzielić go na małe kawałki i pochłaniać stopniowo.
Dokładnie w taki sposób wyglądał mój osobisty proces przejścia od pisania do wydania. Zobacz, z jakich poszczególnych etapów się składał. Zgodnie z nimi zaprezentuję Ci kroki, które podczas tego procesu trzeba uczynić.
1. Jak wydać książkę – konsekwentne pisać na poważnie
Jak już niektórzy wiedzą, piszę od dziecka. Jednak regularnie i konsekwentnie – od szkoły średniej. Co jakiś czas kolejny wiersz. Swego rodzaju cykliczność. Tylko wtedy można mówić o tworzeniu na serio, gdy niemal stale jesteś w procesie. O trzech najbardziej ograniczających przekonaniach, które hamują nas przed pisaniem przeczytasz TUTAJ W przypadku poezji ta ciągłość może bardziej rozkładać się w czasie, jednak ważne, by była zachowana. Wiedząc, że piszesz konsekwentnie i widząc, że powstaje coś konkretnego, podświadomie przygotowujesz się do tego, aby z gotowym tekstem coś dalej zrobić.
2. Jak wydać książkę – doskonalić warsztat pisarski
Kiedy wchodzisz na ścieżkę pisania, masz pewien dystans do pokonania. W rozwoju osobistym jako autora, a także w doskonaleniu umiejętności pisarskich. Moim pierwszym krokiem w tym kierunku były Warsztaty Literackie tarnogórskiego poety Andrzeja Kanclerza. Co więcej, nie mogłam wtedy opuszczać domu, więc warsztaty z Domu Kultury od czasu do czasu przenosiły się do mojego pokoju. Przecież wtedy nie było jeszcze żadnej e-learningowej formy tego rodzaju kursów. Nie to, co teraz.
Wyznaję zasadę, że warto nieustannie podnosić swoją wiedzę i kompetencje. Z wiekiem jestem wręcz bardziej głodna rozwoju w tym, co robię. Czytam, oglądam, praktykuję, słucham innych autorów, konsultuję. Bądź otwarty, by ciągle się uczyć, by stawać się coraz lepszym.
3. Jak wydać książkę – przełamać obawę przed krytyką
Najlepszym sposobem na to, by oswoić lęk związany z faktem, że ktoś może skrytykować Twój tekst (i przy okazji Ciebie samego) jest zacząć dzielić się tym, co tworzysz. Tak, wiem – najprzytulniej i najbezpieczniej czujesz się, gdy Twoje “dzieła” leżą cichutko, zamknięte w szufladzie, czekając aż ktoś je odkryje i się nimi zachwyci. Jednak przyznajmy, że nikt ich za Ciebie z szuflady nie wyciągnie, a bez tego nawet nie będą miały szansy stać się faktycznymi dziełami. Zacznij je pokazywać. Najpierw bliskim osobom, potem coraz szerszej publiczności. A jeśli bliscy nie wspierają Twojej pasji pisania? Po prostu podziel się z kimś, komu ufasz.
Moim pierwszym “wyjściem” do nieco (naprawdę nieco!) większej publiki były wspomniane warsztaty literackie, podczas których czytaliśmy na głos wiersze, wzajemnie komentowaliśmy, otrzymywaliśmy i dawaliśmy wskazówki. Wiesz, co było w tym wszystkim najważniejsze? Że się wspieraliśmy i że to był konstruktywny feedback. Zakoduj, że tylko takiego warto słuchać.
Najważniejsze jest Twoje podejście. Jeśli wyjdziesz z pozycji, że robisz to po to, żeby otrzymać cenny feedback, poznać punkt widzenia odbiorcy i zweryfikować go ze swoim, a w efekcie doskonalić siebie jako autora, będzie Ci łatwiej. Poczujesz ulgę, że nie musisz być od razu doskonały.
4. Jak wydać książkę – zacząć publikować
Możesz zacząć od mediów społecznościowych, założyć bloga lub po prostu zamieszczać notatki na profilu FB. To zadziała ośmielająco i pomoże Ci oswoić się z regularnym dzieleniem się tym, co tworzysz. Następnie spróbuj publikacji w czasopismach, na pisarskich portalach, itp. Możesz wybrać i skupić się na jednym sposobie “drobnego” publikowania, ale w głębi warto być otwartym na różne warianty (w kolejnym punkcie zrozumiesz dlaczego). Najważniejsze jednak, by zacząć.
Wiesz, gdzie znalazła się pierwsza (poza Internetem) publikacja moich kilku wierszy? W gazetce wydawanej na Uniwersytecie Medycznym, pt. “Aves”.I to było 19 lat temu.
5. Jak wydać książkę – zbierać czytelników
Żeby stać się poczytnym pisarzem, musisz gromadzić i poszerzać grono swoich czytelników. Do tego właśnie jest Ci potrzebne “drobne” publikowanie. Pomiędzy wydaniami książek, lub jeszcze przed ukazaniem się pierwszej, nie możesz milczeć.Musisz pozwolić odbiorcom Cię poznać, polubić. Musisz ich zaciekawić, zatrzymać, aby czekali na pełne wydanie. Poszerzanie pola publikowania, daje możliwość dotarcia do nowych odbiorców.
U mnie czytelnicy pojawiali się z marketingu word of mouth, dzięki prezentacjom na biesiadach poetyckich, poprzez publikacje w prasie, radio telewizji i oczywiście poprzez media społecznościowe. Takie połączenie funkcjonuje u mnie do dzisiaj. I działa!
Wyznaję zasadę, że warto nieustannie podnosić swoją wiedzę i kompetencje. Z wiekiem jestem wręcz bardziej głodna rozwoju w tym, co robię. Czytam, oglądam, praktykuję, słucham innych autorów, konsultuję. Bądź otwarty, by ciągle się uczyć, by stawać się coraz lepszym.
6. Jak wydać książkę – zdobywać wiedzę i gromadzić informacje
Zanim zdecydujesz się na wydanie powieści, poradnika, tomu wierszy, zbioru opowiadań czy felietonów, musisz wiedzieć, jak i po co chcesz to wydać.Czy chcesz wydać z wydawnictwem, czy wolisz self-publishing? Czy masz już grono czytelników, jakie ono jest? Do kogo chcesz trafić? Jakimi zasadami rządzą się różne metody publikacji? Jak wydają inni autorzy? Itd. Informacje i jeszcze raz informacje – szukaj, zbieraj, analizuj.
Osobiście najwięcej uczyłam się od innych autorów. Obserwowałam, pytałam, słuchałam, sprawdzałam. Dodatkowo sporo na ten temat czytałam.
7. Jak wydać książkę – wybrać metodę publikacji
Kiedy przeanalizujesz zebrane informacje, musisz się zdecydować na któryś sposób wydania. Dobrze by było, gdybyś miał kogoś (najlepiej zaznajomionego z tematem), kto pomoże Ci przejść przez proces podejmowania jak najbardziej dopasowanej do Ciebie decyzji.
Ja kogoś podobnego na początku nie miałam. Owszem, gdy zapytałam, to dostawałam odpowiedź, ale zebrane informacje i wiedzę sama układałam w całość. Trochę po omacku. Trochę na wyczucie. I tak się uczyłam.
8. Jak wydać książkę – opublikować i promować
Dwa tomiki opublikowałam metodą self-publishing, poprzedni był wydany w wydawnictwie, natomiast najnowszy – przez Urząd Miejski w Tarnowskich Górach. Promocja nowej książki zwykle zaczyna się od spotkania autorskiego z czytelnikami. Takich spotkań oczywiście może być więcej. Pozostałe formy promocji dobierz do swoich potrzeb, upodobań i oczekiwań.
Na swoim przykładzie wymieniłam najważniejsze kroki, z których może składać się proces od podjęcia decyzji, że chcesz pisać i publikować, do momentu wydania. Można je podzielić na jeszcze mniejsze etapy lub ująć bardziej ogólnie, a indywidualne szczegóły mogą nieco różnić się od siebie. W tym artykule miałam na celu pokazać Ci, że stworzenie książki jest drogą, przez którą można przejść bez obaw. Co więcej, można ją zaplanować.Dzięki takiemu podejściu do swojego pisarskiego marzenia, poczujesz, że masz moc, by naprawdę je spełnić – że znasz sposób, aby tego słonia pochłonąć. A wtedy okaże się, że to wcale nie był słoń.
Od czego zacząć? Od ułatwienia sobie samego procesu twórczego. Pobierz bezpłatnie mini e-book 10 NAWYKÓW DOBREGO PISANIA i zrób pierwszy krok do uwolnienia w sobie sprawczej mocy autora.
NAJNOWSZE KOMENTARZE